Rámce udržateľnosti (Frameworks)


2024


Rámce udržateľnosti a ESG zahŕňajú kombináciu platforiem, štandardov a odporúčaní, ktoré vedú spoločnosti procesom podávania správ ESG a formujú správy, ktoré vytvárajú. K dispozícii sú rôzne rámce, z ktorých každý má svoj vlastný súbor kľúčových ukazovateľov výkonu a požiadavky na podávanie správ alebo usmernenia. Mnohé z nich sú však teraz integrované alebo zarovnané a možno ich použiť spoločne. Je to čiastočne výsledok pokračujúceho úsilia o konsolidáciu a zjednotenie toho, čo sa často označuje ako abecedná polievka rôznych rámcov výkazníctva.

Globálna iniciatíva pre podávanie správ (GRI)

Vyvinuté v rámci Global Reporting Initiative (GRI) zahŕňajú súbory univerzálnych, sektorovo špecifických a tematicky založených štandardov pre podávanie správ o udržateľnosti o ekonomických, environmentálnych a sociálnych faktoroch. GRI zverejnila prvú verziu ako usmernenia v roku 2000.

www.globalreporting.org/

Štandardy SASB

Vydané v roku 2018 poskytujú špecifikácie zverejňovania finančne významných informácií o udržateľnosti, ktoré sú prispôsobené pre 77 odvetví. Štandardy SASB boli konsolidované do IFRS Foundation v roku 2022 a teraz na ne dohliada ISSB.

https://sasb.ifrs.org/

Pracovná skupina pre zverejňovanie finančných informácií súvisiacich s klímou (TCFD)

Jej cieľom je podporiť zverejňovanie informácií týkajúcich sa zmeny klímy. Hodnotenie rizík je dôležité najmä pre globálny finančný trh. Rámec TCFD vytvorila Rada pre finančnú stabilitu a prispieva k lepšiemu pochopeniu podstatných rizík spojených so zmenou klímy.

www.fsb-tcfd.org

CDP (predtým Projekt zverejňovania informácií o uhlíku)

CDP, založený v roku 2000 ako Carbon Disclosure Project a teraz známy len pod skratkou, prevádzkuje systém na zverejňovanie informácií o podnikateľských rizikách a príležitostiach súvisiacich so zmenou klímy, bezpečnosťou vody a odlesňovaním. Spoločnostiam potom udeľuje bodové skóre v každej oblasti, ktoré môžu vidieť rôzne zainteresované strany. Predtým existovali tri dotazníky na rôzne témy. CDP ich spojil v roku 2024, ale spoločnosti budú stále dostávať samostatné skóre. Integrovaný dotazník je teraz tiež zosúladený so štandardom IFRS o zverejňovaní informácií týkajúcich sa klímy, ktorý poskytuje základ pre otázky CDP týkajúce sa klímy.

www.cdp.net/en

Protokol o skleníkových plynoch (GHG Protocol)

Protokol o skleníkových plynoch stanovuje komplexné globálne štandardizované rámce na meranie a riadenie emisií skleníkových plynov (GHG) z operácií súkromného a verejného sektora, hodnotových reťazcov a opatrení na zmiernenie.

https://ghgprotocol.org/

Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva 1 a 2 (IFRS)

Ide o dvojicu štandardov, ktoré pokrývajú zverejňovanie finančných informácií súvisiacich s udržateľnosťou a informácií o rizikách a príležitostiach súvisiacich s klímou. Prvýkrát boli vydané v polovici roku 2023 a vyvíja ich Medzinárodná rada pre štandardy udržateľnosti. ISSB bola založená v roku 2021 nadáciou International Financial Reporting Standards (IFRS) s cieľom vytvoriť jednotný súbor štandardov na zverejňovanie informácií o udržateľnosti. V súlade s týmto cieľom štandardy IFRS vychádzajú z už existujúcich štandardov SASB (uvedených nižšie) a zahŕňajú aj prvky iných smerníc a rámcov pre vykazovanie. ISSB tiež skúma možné štandardy v otázkach biodiverzity a ľudského kapitálu, ktoré zahŕňajú interných zamestnancov a pracovníkov dodávateľov a iných obchodných partnerov.

https://www.ifrs.org/

Odporúčania TNFD

Po vzore usmernení TCFD obsahuje 14 odporúčaní o zverejňovaní finančných informácií súvisiacich s
problémami prírody a biodiverzity. V septembri 2023 ich zverejnila pracovná skupina pre finančné
zverejňovanie súvisiace s prírodou. TNFD, ktorá bola vytvorená v roku 2021, tiež poskytla pokyny na
implementáciu. ISSB zvažuje, ako môže stavať na odporúčaniach v rámci potenciálneho nového
štandardu IFRS o zverejňovaní informácií o biodiverzite.

https://tnfd.global/recommendations-of-the-tnfd/